Warszataty podczas konferencji “Dodać życia do lat – ale jak?” – 18.10.2024

18 października 2024 roku, podczas konferencji „Dodać życia do lat – ale jak?”, odbyły się inspirujące warsztaty skierowane do osób pracujących z seniorami oraz tych, którzy poszukują skutecznych metod aktywizacji społecznej i kulturalnej. W godzinach od 14:00 do 16:30 uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w różnorodnych sesjach warsztatowych, które oferowały praktyczne narzędzia, wiedzę i inspiracje do pracy z osobami starszymi.
 
“Taniec w pracy z seniorami – inspirowane folklorem”
Prowadzony przez Mirosława Bzowskiego z KLANZY Bogatynia warsztat pokazał, jak poprzez taniec inspirowany folklorem można aktywizować seniorów. Uczestnicy poznali metody wprowadzania ruchu i muzyki ludowej do zajęć, co pomaga budować więzi i pozytywnie wpływa na samopoczucie starszych osób.
 
“Jak rozmawiać na poważne tematy?”
Zdzisław Hofman przybliżył techniki prowadzenia rozmów na trudne i emocjonalnie zaangażowane tematy. Warsztat był okazją do poznania narzędzi pozwalających na budowanie zaufania i otwartości w komunikacji, co jest niezwykle ważne w pracy z osobami starszymi.
 
“Jak rozpoczynać spotkania w grupie i jak je kończyć, wykorzystując METODĘ KLANZY?”
Agnieszka Kaczmarczyk z KLANZY Poznań zaprezentowała sposób prowadzenia spotkań z wykorzystaniem charakterystycznej dla KLANZY metody integracji grupowej. Uczestnicy poznali techniki angażowania i wyciszania grupy, co pomaga budować atmosferę bezpieczeństwa i komfortu podczas spotkań.
 
“Zabawy rytmiczne z rekwizytami”
Iwona Wierzbicka z KLANZY Szczecin przedstawiła rytmiczne ćwiczenia z użyciem rekwizytów, które są doskonałym narzędziem do stymulacji ruchowej i umysłowej seniorów. Uczestnicy mieli okazję doświadczyć, jak rytmiczna zabawa może wpływać na rozwój koordynacji ruchowej i zwiększać radość z aktywności.
 
“Cztery pory roku pełne dźwięku, ruchu i uśmiechu”
Lucyna i Mirosław Bzowscy z KLANZY Bogatynia, we współpracy z Iwoną Wierzbicką z KLANZY Szczecin, poprowadzili warsztat pełen dźwięków, ruchu i kreatywnych działań, dostosowanych do każdej pory roku. Uczestnicy poznali różne metody angażowania grupy seniorów poprzez tematyczne działania muzyczne i ruchowe.
 
“Książka na całe życie – życie na całą książkę”
Grażyna Walczewska-Klimczak, Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz z KLANZY Warszawa omówiły rolę literatury w życiu seniorów. Warsztat pokazał, jak przy pomocy książek można prowadzić zajęcia, które angażują uczestników emocjonalnie i intelektualnie, pomagając im w przeżywaniu wspomnień i refleksji.
 
“Twórcze budzenie wspomnień – inspiracja”
Maria Budzyńska z Instytutu Tutoringu Szkolnego z Wrocławia zaprezentowała metody organizacji spotkań opartych na budzeniu wspomnień. Warsztat dostarczył inspiracji do pracy z seniorami w sposób umożliwiający odkrywanie ich doświadczeń życiowych i dzielenie się nimi w grupie.
 
“Tutoring wzajemny. Jak pomagać sobie w osiąganiu ważnych celów”
Mariusz Budzyński, dyrektor merytoryczny ALA oraz Instytutu Tutoringu Szkolnego, omówił korzyści płynące z tutoringu wzajemnego. Uczestnicy poznali zasady tworzenia relacji mentoringowych, które wspierają osiąganie indywidualnych celów, również w kontekście wsparcia i integracji seniorów.
Warszataty podczas konferencji “Dodać życia do lat – ale jak?” – 18.10.2024
Przewiń na górę
Skip to content