Wernisaż wystawy “Podlaskie Madonny” Magdaleny Talmon

Pracownia Działań Kulturalnych zaprasza na wernisaż wystawy “Podlaskie Madonny” Magdaleny Talmon.
6 października (piątek) 2023 r. godz. 18.00.
Wstęp bezpłatny.
 
Magdalena Talmon – ukończyła Multimedialną Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu (Polska), Warsztaty Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, Policealne Studium Plastyczne w Białymstoku, Liceum Plastyczne w Supraślu. Obecnie uczy malarstwa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku.
“Mam na koncie ponad 29 wystaw indywidualnych i 10 wystaw zbiorowych. Zaprojektowałam muralu” Matka Natura” w 2017 r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r, w ramach Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, jak również Festiwalem Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko. Obecnie jestem specjalista do spraw plastyk w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, gdzie prowadzę zajęcia skierowane do osób dorosłych z rysunku i malarstwa”.
Maluje kobiety. Zależy jej na pokazaniu siły i energii kobiet, którą przedstawia używając mocnych kolorów. Co ciekawe, już w dzieciństwie wykryto u niej daltonizm, a mimo to – a może właśnie dlatego – kocha kolory. Widzi je inaczej niż większość ludzi, zwłaszcza fiolety i róże, i pewnie dlatego na jej obrazach właśnie tych barw można zobaczyć najwięcej. Prace Magdaleny są bardzo osobiste. W każdym portrecie jest ślad jej emocji i jej rysów. Malując czerpie z techniki pisania ikon, sztuki ludowej – na portretach jest mało światłocienia, a kiedy się pojawia, to nie w plamie, tylko w liniach, w sposób typowy dla ikon. Magdalena pochodzi z rodziny prawosławno-katolickiej, co jest bardzo częste we wschodniej Polsce. Cerkiew i podlaska wieś zawsze ją wyciszała i inspirowała, a klimat prawosławnych świątyń i nabożeństw w delikatny, niemal nieuchwytny sposób, obecny jest w jej twórczości.
Malowanie nieustannie sprawia Magdalenie ogromną przyjemność, a gdy kończy obraz czuje niepowtarzalną i nieporównywalną z niczym innym lekkość duszy
Wernisaż wystawy “Podlaskie Madonny” Magdaleny Talmon
Przewiń na górę
Skip to content